Tájékoztató a bolgár nyelvoktató nemzetiségi nevelés oktatásról
2018 szeptemberétől bekerült intézményünk szakmai alapdokumentumába a bolgár nyelvoktató nemzetiségi nevelés-oktatás. A szülők kezdeményezték mind a székhely intézményünkben, mind a tagiskolánkban is. Kezdeményezésüket támogatta intézményünk nevelőtestülete, intézményi tanácsa, diákönkormányzatai, szülői szervezetei, a községek képviselőtestületei is, valamint a Bolgár Országos Önkormányzat.
A zalavári tagiskola Cirill és Metód nevét viseli már közel 30 éve, akik munkássága Zalavárhoz köthető. A hittérítő, filozófus és korai humanista testvérpár a szlávok által használt ábécé megalkotói voltak, 866-ban történt, hogy Mosaburgba (mai Zalavár), a jelenlegi Vársziget területére érkeztek, majd az itteni szláv fejedelem ötven tanítványt adott melléjük.
A ’80-as évek óta egyre erőteljesebben jelent meg a bolgár kultúra hagyományainak ápolása a térségben. A Bolgár Nagykövetség, a budapesti Bolgár Nyelvoktató Nemzetiségi Iskola, a magyarországi bolgár közösségek képviselői, közösen köszöntik, ünneplik nemzeti ünnepüket a helyi iskola tanulóival, pedagógusaival. Együtt emlékezünk a szláv írásbeliség megteremtőire évről évre. 2018/2019-es tanévben választható foglalkozásként indult el intézményeinkben a bolgár szakkör, melynek keretein belül a székhelyintézményben több mint 20 tanuló ismerkedett a bolgár nyelvvel és irodalommal, valamint a bolgár hagyományokkal. Hagyományos ünnepeinket bolgár nyelvű előadásokkal, népi játékokkal színesítették. 4 székhelyen tanuló gyermek a tanév végén 1 hetet tölthetett egy Bulgáriában megszervezett anyanyelvi táborban.
A 2019/2020. tanévben a székhelyen 1. osztályban, a zalavári tagiskolában, összevont 1-2. osztályban kötelező tanórai foglalkozás keretein belül, felmenő rendszerben tanulhatnak a gyerekek bolgár irodalmat és bolgár nyelvet játékos, korosztálynak megfelelő szinten. Bolgár népismeretet a többi tantárgyba beépítve tanulnak.
A nemzetiségi nevelés és oktatás célja, hogy intézményi feltételek között biztosítsa a bolgár nyelv tanulását, a bolgár történelmi kultúra megismerését, a hagyományőrzést és teremtést. Iskolánk törekvése, hogy minél több gyerekben keltse fel a kíváncsiságot a bolgár nyelv ismerete, a bolgár kultúra iránt. Az iskola célja, hogy biztosítson lehetőséget a magyarországi bolgár közösségekkel való kapcsolattartásra, valamint az anyaország történelmi kulturális értékeinek megismerésére gyerekek, szülők számára is.
Ennek érdekében közös programokat valósítunk meg a következő magyarországi, külföldi bolgár intézményekkel és szervezetekkel: Bolgár Nyelvoktató Nemzetiségi Iskola, Bolgár Országos Önkormányzat, Jantra és Roszica bolgár tánccsoportok, Magyarországi Bolgárok Egyesülete, Bolgár Nagykövetség, Bolgár Nemzetiségi Szószóló, más országokban élő bolgárok szervezetei.
Igyekszünk minél több lehetőséget teremteni a gyerekeink számára, hogy élményszerűen ismerhessék meg Bulgáriát, a magyarországi bolgár emlékhelyeket, a magyarországi bolgárok kultúráját és történetét. Lehetőséget teremtünk, hogy összemérhessék tudásukat, képességeiket más gyerekekkel nemzetiségi versenyeken, vetélkedőkön.
Valljuk, hogy “Ahány nyelvet beszélsz, annyi embert érsz” (IV. Károly). A bolgár nyelv mellett 4. osztálytól angol nyelvet is tanulnak a gyerekek.